רשלנות רפואית בלידה ושארית שליה

שליה מתפתחת במהלך ההריון ותפקידה להעניק מזון, חמצן והגנה לעובר הנמצא בתוך הרחם. בנוסף, השליה אחראית על חילוף חומרים בין האם לעובר, על ייצור והפרשת הורמונים ועל מניעת חבלות או חדירת מיקרו אורגניזמים אל העובר. ברוב מקרי הלידה יוצא הוולד ולאחר מכן נפלטת השליה באופן עצמאי. עם זאת, במקרים מסוימים ובעיקר לאחר ניתוח קיסרי, הפלה טבעית לא שלמה, גרידה והפסקת הריון יזומה, ייתכן מצב בו נשארים חלקים מהשליה בתוך הרחם. השאריות נעוצות בתוך דופן הרחם ולא משתחררות באופן טבעי. המונח "שארית השליה" מייצג מהבחינה הזו מצב בו חלק מהרקמות הנוצרות בתקופת ההריון נמצאות בתוך חלל הרחם גם אחרי שההריון מסתיים.

* זקוק להכוונה משפטית ברשלנות רפואית? ללא עלות – שאל שאלתך בפורום משפטי: פורום רשלנות רפואית

תפקידו של הצוות הרפואי המטפל באישה הרה  הוא לזהות את שאריות השליה בשלב מוקדם. כך ניתן למנוע החמרה במצב הרפואי ונזקים בריאותיים בלתי הפיכים. זיהוי מוקדם ואבחון שאריות שליה מאפשרים מניעת סיבוכים בתוך הרחם, זיהומים, הידבקויות וגם פגיעה באיכות הפריון בעתיד.

כך תדעו מתי טיפול רפואי בשליה מבוצע ברשלנות

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:רכב.

החוק אינו מקל ראש ברופאים שלא מזהים בזמן שאריות שליה ובתי המשפט מחמירים עם רשלנות רפואית מן הסוג הזה. ההנחה הגורפת במוסדות הרפואה והמשפט היא שרופאים חייבים להיות קשובים לתופעות לוואי או תסמינים המעידים על שאריות שליה. עליהם לעקוב אחר האישה ההרה גם לאחר ההריון, הניתוח או ההפלה, לוודא שאין שום תמרורי אזהרה המעידים על שאריות שליה ולהגיב בהתאם ולפי הפרוצדורה המקובלת. התעלמות מנתונים מסוימים, חוסר אבחון של שארית שליה ובחירה בטיפול לא נכון מקימים עילה להגשת תביעת רשלנות ונחשבים מחדל חמור.

על מנת לדעת מתי קמה עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית בלידה, יש להכיר את האופן בו מתבצע ניתוח היסטרוסקופיה. זהו ניתוח כירורגי המוציא את רקמת ההריון ומתבצע כאשר הרקמה הנפלטת החוצה גורמת תופעות לוואי, או במקרה של חשד לשארית הריון. ההליך הכירורגי מומלץ על ידי רוב הפרדיגמות הרפואיות והוא עדיף על פני גרידה. הוא אינו מונע נזק עתידי לרירית הרחם והוא מבוצע על בסיס דיאגנוזה ברורה של מצב הרחם והדפנות. מצד שני, זהו הליך רגיש ומורכב הדורש רמה גבוהה של מיומנות. באופן עקרוני ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית במידה וההליך מבוצע תוך סטייה מרמת הזהירות הסבירה, וכל עוד הסטייה היא זו שגורמת נזק לאישה

תביעת רשלנות מוגשת גם בהיעדר הסכמה מדעת לביצוע הניתוח, או במקרים אחרים כאשר הרופא אינו מבצע התאמה ספציפית של הניתוח למצב המטופלת. תפקידו של הצוות הרפואי בהקשר הזה הוא לזהות רגישויות לחומרים שונים, לשקלל פרמטרים רפואיים ולעשות הכל על מנת לבצע את ההליך הניתוחי להסרת שארית השליה ללא נזק ותופעות לוואי.

טיפול בשארית שליה

אחת הפסיקות האחרונות של בית המשפט הכירה בנזק ממוני ולא ממוני כתוצאה מבדיקות וטיפולים פולשניים שבוצעו לאחר שכחה של שארית שליה. לפיכך, שארית שליה בגופה של האם שאינה זוכה לטיפול ראוי מהווה מחדל רפואי ופוטנציאל לנזק עתידי. לאחר החלטה על טיפול וניתוח כדאי לוודא כי התהליך מבוצע על ידי צוות מיומן, שיודע כיצד לזהות פגיעה צמיתה ברירית הרחם ולמנוע נזקים נוספים.

את הגשת התביעה במקרים של התרחשות שארית שליה יש להגיש תוך התייעצות עם עורך דין, קבלת חוות דעת רפואית ממומחה וזיהוי יסודות של חובת זהירות, התרשלות וגרימת נזק. ההמלצה היא להוכיח גם את קיומו של הנזק אצל האם וגם את הקשר בין הנזק לבין המחדל.

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישי ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:כוכב.האמור בעמוד ובאתר אינו תחליף לייעוץ משפטי. מידע משפטי מטבעו מתיישן, ואין הבעלים של האתר מתחייב כי האמור לעיל מעודכן ומתעדכן, כך שבכל מקרה אין להסתמך על האמור, כל העושה כן עושה זאת על דעת עצמו ואחריותו בלבד.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד דוד פייל

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:בית.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפים 2, ת"א

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף