רוצה להתגרש אבל הגבר מסתתר בחול – מה עושים

בישראל, נישאים בני זוג יהודים ברבנות ומתגרשים בבית הדין הרבני. חוק שיפוט בתי דין רבניים חל על יהודים, אזרחי ישראל או תושביה.  הגשת תביעת הגט הנה לבית דין רבני, כאשר ישנה אפשרות לכרוך את כל שאר נושאי הגירושין, בתביעת הגט. משמעות הכריכה היא כי בית הדין הרבני ידון בכל נושאי הגירושין. הכריכה איננה חובה וניתן להגיש כל תביעה, מלבד את תביעת הגט, לבית המשפט לענייני משפחה.

כאשר את רוצה להתגרש, אינך מנועה מלעשות כן, אף אם בעלך מסתתר בחו"ל. זאת על פי סעיף 4 א' לחוק שיפוט בתי דין רבניים הקובע כי די בכך כי התובע או התובעת הם אזרחי ישראל או כי מקום מושבם הוא בישראל, על מנת שלבית הדין הרבני תהיה סמכות לדון בתביעת הגט. לפיכך, גם אם בעלך אינו בארץ ואת הנך אזרחית המדינה או תושבת המדינה, את רשאית להגיש את תביעת הגט.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:בית.

השאלה המרכזית היא האם הבעל גם רוצה להתגרש או שמא ההחלטה להיפרד, היא חד צדדית.

במקרים בהם ישנה הסכמה להתגרש, אין כל בעיה במתן גט. כאשר הבעל רוצה להתגרש והאישה מסרבת, לא יתקשה הבעל לקבל גט, אם הוכיח את קיומה של עילת גט. אולם, מצבן של הנשים שונה. כאשר האישה היא זו אשר רוצה להתגרש, היא כפופה להסכמתו של הבעל. אף אם הוכיחה את קיומה של עילת גט, ייתכן מאוד והיא תישאר מסורבת גט, היות שבתי הדין הרבניים אינם נוהגים לכפות על הבעל מתן גט.

איך מתגרשים בצורה נכונה? האם אישה אשר רוצה להתגרש, תמיד יתאפשר לה? מהי כפיית גט ומי עושה אותה?

איך מתגרשים בצורה נכונה?

הליך גירושין תקין כולל בחובו שלוש פעולות מרכזיות חשובות. הראשונה היא קבלת יעוץ משפטי, השנייה, ניסיון להגיע להסכם גירושין בהסכמה והשלישית היא שמירה על טובת הילדים. להלן נפרט בהרחבה כל אחת מן הפעולות הללו:

  1. קבלת יעוץ משפטי : כל הליך גירושין הוא חוויה רגשית לא פשוטה עבור כל המשפחה כולה, אולם כאשר את רוצה להתגרש, את צריכה לזכור כי מדובר גם בהליך משפטי ולכן, עלייך לדאוג כי זכויותייך וזכויות ילדייך לא יקופחו. זהו תפקידו של עורך הדין, לדאוג לאינטרסים המשפטיים שלך ולכן אין לפעול טרם שכירת שירותיו של עורך דין המתמחה בדיני גירושין.
  1. הסכם גירושין : גירושין יכולים להיות הליך מייגע ומתיש אך מנגד, אפשר לסיימו גם בצורה מהירה למדי. הדרך הקצרה ביותר לסיום הליך גירושין, במיוחד עבור נשים, התלויות במתן הגט על ידי הבעל, היא על ידי הסכם גירושין.

הסכם גירושין יכול להיות לדאוג רק לדבר הגט עצמו ולכלול הצהרה של הבעל כי גם הוא רוצה להתגרש כאשר ההסכם יכול להיות הסכם מקיף ולהסדיר את כל ענייני הגירושין לרבות חלוקת רכוש, תשלום מזונות והסדרי ראייה.

כאשר בידייך הסכם גירושין, תוכלי לקבל את הגט ולסיים את כל הליך הגירושין, במהירות וביעילות.

 איך מתגרשים כשיש ילדים?

3.טובת הילדים : ההחלטה להתגרש טומנת בחובה קשיים רבים ומתחים לא קלים, אך אם את רוצה להתגרש נכון, זכרי תמיד את טובת הילדים בכל צעד וצעד. פירושו של דבר הוא להימנע עד כמה שניתן מחיכוכים עם אביהם ולהימנע מלערב אותם בהליך הגירושין.

* מהן הזכויות שלך? שאל עכשיו בפורום משפטי: פורום דיני משפחה

רוצה להתגרש – האם אפשר תמיד?

ההלכה היהודית קובעת כי הבעל הוא זה אשר נותן את הגט לאשתו ולכן, אם את רוצה להתגרש, את כפופה במידה רבה להסכמתו של בעלך להתגרש. עובדה מצערת זו, יצרה תופעה חברתית קשה בישראל, הקרויה בשם סרבנות גט. בארץ ישנן נשים רבים מסורבות גט, דבר אשר לו השלכות רבה מאוד.

ישנן נשים אשר הן מסורבות גט מפאת אי כשירותו של הבעל לתת גט אך המקרים המטרידים הם המקרים בהם מסרב הבעל לתת גט, למרות קיומה של עילת גט.

איך מתגרשים מבעל סרבן? 

בתי הדין הרבניים מוסמכים לכפות על הבעל מתן גט אך כפייה זו צריכה להיעשות במגבלות מסוימות, אחרת מדובר יהיה בגט מעושה והוא גט פסול. לפיכך,בתי הדין הרבניים אינם ששים לכפות גט על בעלים סרבנים.

מצב דברים זה מבהיר עד כמה חשוב לנסות ולהגיע לגירושין בהסכמה. אם ניסיון זה נכשל, יש להגיש את כתב התביעה לגט ולמנות את כל העילות למתן גט. אם את רוצה להתגרש ובידייך הוכחות לקיומן של עילות הגט, גדלים הסיכויים כי בית הדין הרבני יכפה את הגט על הבעל ותבלי את הגט כרצונך.

כפיית הגט

בתי הדין הרבניים מוסמכים לכפות גט על בעל סרבן, כאשר מתקיימת עילת גט אחת לפחות. אולם, מפאת החשש כי יהיה מדובר בגט מעושה, נזהרים בתי הדין הרבניים ואינם ממהרים לכפות גט על בעלים סרבנים.

איך מתגרשים מבעל המסרב לתת גט? ראשית, בשום פנים ואופן, לא לנסות לכפות את הגט על הבעל שלא דרך בית הדין הרבני, היות שהמדובר בגט מעושה. הגט חייב להיות ברצון, אחרת הוא פסול. יש לפנות אל בית הדין הרבני, במסגרת תביעת הגט ולהראות כמה שיותר עילות למתן גט.

איך מתגרשים כשהבעל בחו"ל? בתי הדין הרבניים מוסמכים לדון בתביעות גט, גם כאשר הבעל בחו"ל, כל עוד האישה התובעת היא אזרחית ישראל או תושבת ישראל. לאור קביעת ההלכה כי הבעל הוא זה אשר נותן את הגט, כדאי לכל אישה אשר רוצה להתגרש, לנסות להחתימו על הסכם גירושין בהסכמה. אם הבעל מתנגד לגט, יש לפעול במלוא המרץ, כדי לשכנע את בית הדין הרבני לכפות את הגט על הבעל.

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישי ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:מפתח.האמור בעמוד ובאתר אינו תחליף לייעוץ משפטי. מידע משפטי מטבעו מתיישן, ואין הבעלים של האתר מתחייב כי האמור לעיל מעודכן ומתעדכן, כך שבכל מקרה אין להסתמך על האמור, כל העושה כן עושה זאת על דעת עצמו ואחריותו בלבד.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד דוד פייל

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:משאית.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפים 2, ת"א

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף