טיפים והמלצות שכדאי לקבל ממשרד עורך דין פלילי

מאמר זה יעסוק בהמלצות שכדאי לקבל מעורך דין פלילי בנוגע לעבירות פליליות נפוצות, ובמידע על תפקידו של עורך דין פלילי של נפגע עבירה.

מהן המלצות עורך דין פלילי במקרה שנתפסים בגין החזקת סמים?

כאשר דנים על החזקת סמים, חשוב להבחין בין החזקה לצורך צריכה עצמית לבין החזקה שלא לצורך צריכה עצמית. כמובן, שהחזקה שלא לצורך צריכה עצמית חמורה יותר והעונש המקסימאלי עליה הוא 20 שנות מאסר. החוק קובע מהו המשקל המקסימאלי של החזקה של כל סם, אשר עד אליו ההחזקה נחשבת לצורך צריכה עצמית וממנו והלאה היא נחשבת שלא לצורך צריכה עצמית.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:בית.

עם זאת, ישנם מקרים בהם על אף שמחזיקים בכמות של סם אשר לפי החוק נחשבת כהחזקה שלא לצורך צריכה עצמי, ניתן יהיה להוכיח, לאור נסיבות ההחזקה, שהיא היתה לצורך שימוש עצמי בלבד.

מו כן, בית המשפט בוחן כל מקרה לגופו ולפי נסיבותיו האישיות של המחזיק, ולכן במקרה שנתפסים בגין החזקת סמים יש לעשות מאמץ להראות שמדובר במעידה חד-פעמית של אדם נורמטיבי.

חשוב לציין, שעל-מנת להרשיע אדם בהחזקת סם, אין צורך שהסם יימצא דווקא ברשותו, אלא אפילו הוא נמצא ברשות אדם מטעמו, או במקום שאינו נתון להשגחתו של שום אדם, ניתן להרשיע אותו בכך.

בכל מקרה מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי מנוסה הבקי בנושא, גם אם הוא עולה הרבה כסף, שכן עבירה של החזקת סמים יכולה להוביל לעונשים כבדים ולרישום פלילי.

כיצד מתמודד עורך דין פלילי עם תיק של עבירת איומים?

עבירת איומים מוגדרת בסע' 192 לחוק העונשין: "המאיים על אדם בכל דרך שהיא בפגיעה שלא כדין בגופו, בחירותו, בנכסיו, בשמו הטוב או בפרנסתו, שלו או של אדם אחר, בכוונה להפחיד את האדם או להקניטו…".

עבירת איומים בנויה אפוא ממספר יסודות:

1. "על אדם… שלו או של אדם אחר" – האיום צריך להיות מופנה כלפי אדם. הפסיקה קבעה, כי הם צריכים להיקלט על-ידי המאוים או על-ידי אדם אחר – שוטר או מי שיש לו זיקה כלשהי למאוים.

2. שלא כדין – ישנה מחלוקת מה כוונת דרישה זו. ישנה גישה הטוענת שמדובר בדרישה מיותרת, אולם ישנה גישה המסבירה שמדובר בדרישה שהאיום נושא בחובו תוצאה אסורה על-פי דין.

3. בכוונה להפחיד או להקניט – מטרת האיום צריכה להיות יצירת פחד אצל המאוים, או הכעסתו.

המדד לשאלה האם אמירה מסוימת היא בגדר איום, או רק אזהרה, הוא אובייקטיבי, דהיינו: על-פי השפעתם האפשרית של הדברים על אדם סביר, ולא לפי הרגשתו הסובייקטיבית של המאוים.

עורך דין פלילי, אם כן, יבחן האם התקיימו כל יסודות העבירה, ויהיה עליו לשכנע את בית המשפט מדוע הדברים שנאמרו מהווים או אינם מהווים איום.

האם לנפגע עבירה יש חלק בהליך התביעה? ומה תפקיד עורך דין פלילי בעניין?

הליך תביעה בעבירות פליליות מתבצע על-ידי המדינה. עובדה זו מותירה את נפגע העבירה עצמו "מחוץ למשחק" וויצר תסכולים בקרב נפגעי עבירה.

עקב כך, נחקק בשנת 2001 חוק נפגעי זכויות עבירה המסדיר את זכויותיהם של נפגעי עבירה בהליך הפלילי. בין היתר הוא מקנה להם זכות לקבל דיווח על השלב שבו נמצא ההליך ולהגנה מפני החשוד או מי מטעמו. נפגעי עבירות מין ואלימות זכאים לזכויות מיוחדות אחרות, כגון להביע דעתם בנוגע לכוונה להגיע להסדר טיעון.

לאור הרגישות של נפגע עבירה, לעורך דין פלילי שני תפקידים חשובים ביותר: א. לעמוד על זכויותיו של הנפגע. ב. לייעץ לנפגע כיצד לנהוג על-מנת שמחד הוא יעזור לתביעה ומאידך לא ייפגע מכך מבחינה נפשית.

סיכום

ישנן עשרות רבות של עבירות פליליות. במאמר זה עמדנו על שתיים מהן.

בכל מקרה של עבירה פלילית, בין אם אתה פוגע ובין אם אתה נפגע, רצוי לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי מנוסה ומקצועי, לאור התוצאות הקשות שיכולות לנבוע מההליך הפלילי.

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישי ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:מטוס.האמור בעמוד ובאתר אינו תחליף לייעוץ משפטי. מידע משפטי מטבעו מתיישן, ואין הבעלים של האתר מתחייב כי האמור לעיל מעודכן ומתעדכן, כך שבכל מקרה אין להסתמך על האמור, כל העושה כן עושה זאת על דעת עצמו ואחריותו בלבד.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד דוד פייל

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:דגל.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפים 2, ת"א

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף